This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

Restorasyon

Anasayfa/Restorasyon
Restorasyon 2019-08-27T08:59:00+00:00

Restorasyon

Karaoğlu Koleksiyonu’nun ilk fikir oluşumları 1970’li yıllarda ortaokula giderken bir arkadaşımın bana öylesine vererek elime geçen 1945 Alman harbi zamanlarından kalma üzerinde kocaman mürekkep lekesi olan beş milyon mark’lık kağıt para ile başladı. Bu paranın maddi değeri o zamanlar iki ekmek parası yapmasa da bugün, Karaoğlu Koleksiyonu’nun gerçekleşmesini sağlamıştı.

Ben her zaman eskimiş şeylerin üzerine hatıraların sindiğini düşünmüşümdür. Sanki dile gelip bana bir şeyler anlatacak gibidirler. Hepimizde yarattığı duygu derinliği farklı olabilir tabiî ki. Değil midir ki, kimi insan bir objeye ilgili gözlerle bakarken, kimi insan daha az ilgi duyar. Herkese göre önem derecesi az veya çoktur.

Yaptıklarımız

Arşivleme İşlemleri 90
Yeni Medeniyetlerin Tanıtımları 95
Fotoğraf Çekimleri 85
Tarihçeler 75

Ben elime geçen bu paradan sonra eski olarak gördüğüm bütün kâğıt ve metal paraları biriktirmeye başladım. En ilginç olanı da Cumhuriyetimizin ilk yıllarında kullanılan artık tedavülden kalkmış delikli bir kuruştu bana göre. Çünkü biz kuruşların zamanındaydık. Otuz beş kuruşa bir sandviç ve bir gazoz alabilme zamanıydı. Daha sonra ne olduysa para biriktirme arzum öğrencilik imkânlarımdan dolayı yavaşladı ancak bu sefer de pul koleksiyonuna başladım. Fakat daha sonraları pula olan ilgim azaldığı için birkaç yıl sonra pul biriktirmeyi bıraktım. Daha sonra lise ve üniversite yıllarımda bunların tamamı durdu. Çünkü yüksek öğrenim, askerlik ve hayata atılma telaşlarımın zamanıydı ama içimde koleksiyon adına bir şeyler yapma isteği hep vardı.

1995 yılında Amasya’da kardeşimi ziyarete gittiğimde, karşıma çıkanlar bende bu isteğin tekrar su yüzüne çıkmasına sebep oldu. O sene İzmir Müze Müdürlüğü’ne müracaat için gittim ancak gelecek kaygısıyla girdiğim yaşam telaşı ve ailemin sorumluluğu koleksiyona başlamayı ertelememi gerektirdi. Bu gecikme ta ki 2012 senesi Ekim ayına kadar da sürdü. 2013 yılı başında belgemi alarak resmî koleksiyonerliğe başladım. İlk edindiğim sikkeler avucumda iken hissettiğim heyecan ve mutluluk yaptığım şeyin ne kadar doğru olduğunu bana söylüyordu. Bu yapılanın da bir yerde ülkeme hizmet vasfında faydalı bir şey olduğunu gördüm.

Obje veya sikke her ne olursa olsun bu vatanın öz eserlerinin bu vatanda kalması gerektiğine vazgeçilmez bir şart olarak bakıyorum. Bu arada çocuklarımın da koleksiyona ilgi duymaları, benden sonra da sahip çıkılacağını bilmem beni ayrıca teşvik etmektedir. Danışmanımız sanat tarihçi ve nümismat Gültekin Teoman’ın yardımıyla çok şeyler yaptığımızı görüyor ve kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Etrafıma baktığımda koleksiyonumuzun şu an ki durumu, bir yandan çok aşamalar kat ettiğimizi söylerken bir yandan da daha çok emek vermemiz gerektiğini söylüyor.

Annemizin bizdeki emekleri yüce annelik duygusunun tam karşılığı kadar büyüktür. Bize hissettiği, hissettirdiği ve aşıladığı sevgi hem insana hem de ülkemize olan sevgimizin temelini oluşturmuştur. Babamın da gerek özel ve iş hayatımda, gerekse de aldığım kararlarda yadsıyamayacağım kadar önemli bir etkisi olduğunu yakın çevremdeki herkes bilir. Vizyonumuzun açık olması, yenilikçi olmamız, fikir üretkenliğimiz, kolay idrak etme becerimiz, ticari kurallara sıkıca uymamız babamdan bizlere aşılanmış olan değişmez öğreti ve değerlerdir.

Her geçen gün kendisini ve yaptıklarını daha iyi anladığımız, tarif edemeyeceğimiz kadar çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz babamız rahmetli NURETTİN KARAOĞLU’na ithaf ettiğimiz bu koleksiyon onun anısına yapılmış çok küçük bir girişimdir. Kendisini her geçen gün artan saygı ve sevgilerimizle yâd ediyoruz.

KARAOĞLU AİLESİ

Linkler